Haber

Toyota Tayland’da elektrikli taksi durağı inşa ediyor

Otomobil dünyasındaki elektrifikasyon trendiyle birlikte markalar da toplu taşıma araçlarında yer alıyor. Bahis konusunda çalışmalar yapan Tesla ve Toyota gibi markaların ilk meyvelerini görmeye başladık. Ancak taksi olarak kullanılan gerçek bir elektrikli arabayı hiç görmedik. Toyota harekete geçti ve bir dizi elektrikli pikapla elektrikli taksi çağını başlatıyor. Detaylar burada…

Toyota elektrikli taksi durağı inşa ediyor!

Alınan bilgiye göre Toyota, Tayland ‘de kuracağı taksi durağıyla elektrikli denemelere başlıyor. Her ne kadar elektrikli otomobillerle ilgili olsa da geleceğin çoğunlukla hidrojen yakıtlarında ve hibrit otomobillerde yattığını düşünen marka, bu denemeye elektrikli pick-up modelleriyle başlayacak. Normalde taksi denilince akla tipik sedan Amerikan taksileri gelebilir. Ancak Taylandlılar kamyonetleri daha çok seviyor.

Toyota bu nedenle Tayland’da taksi olarak kamyonetleri tercih edecek. İlk etapta birkaç araçla başlayacak projede marka geri dönüş verileri incelenecek. Gerçekten ağır şarj döngüleri gerektiren bu tür görevlerde elektrikli otomobillerin durumları incelenecek ve kayıt altına alınacak.

Aylardır ilk kez: Hyundai’den dev indirim!

Daha sonra belediye otobüsleri, metrobüs gibi toplu taşıma araçlarında elektriksel testler yapılabilecek. Hem üreticilerin hem de tüketicilerin merak ettiği soru şu: Sürekli şarjda olan araçların ömrü ne kadar kısalıyor? Bildiğiniz gibi pil fiyatları şu sıralar oldukça yüksek. Gelecekte düşük maliyetlerle pil üretimi ve değişimi mümkün olacak ancak atılan pillerin geri dönüşüm süreci de mevcut.

Günümüzde elektrikli otomobillerde kullanılan bataryanın değişim maliyeti neredeyse araç fiyatının yarısı kadardır. Ancak haftanın 7 günü 24 saat çalışan bir arabanın sürekli şarj döngüsünde olması akü sağlığına da zarar verir. Bu nedenler ve sorunlar göz önüne alındığında Toyota’nın bu konuyla ilgili yürüttüğü proje büyük önem taşıyor.

Kaynak: Shiftdelete / Araba

mendereshaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu