Ekonomi

Petrol fiyatları OPEC+ kararının ardından yükseldi

Petrolde OPEC+ rallisi devam ediyor.

Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı dün yüzde 6’lık yükselişinin ardından bugün varil başına 81 doların üzerine çıktı.

Petrol fiyatları Mart ayı ortalarında 2021’den bu yana en düşük seviyeye geriledikten sonra toparlanmaya başladı. Bu toparlanmada Çin’in Kovid-19 kısıtlamalarını kaldırmasıyla talebin artacağı beklentisi etkili oldu.

OPEC+ geçtiğimiz günlerde Mayıs ayından itibaren günlük 1 milyon varili aşan petrol üretimini kısma kararı aldı. Konuya yakın kaynaklara göre OPEC yetkilileri, Brent petrolün 15 ayın en düşük seviyesine inmesinin ardından politika değişikliğine gidilmesi gerektiğine karar verdi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen OPEC kararını eleştirdi ve fail olmadığını söyledi. ABD Başkanı Joe Biden, kararın ‘düşünüldüğü kadar kötü olmadığını’ belirtti.

Aralarında Goldman Sachs’ın da bulunduğu Wall Street’teki birçok kurum, kararın ardından fiyat indirimlerini yukarı yönlü revize etti. Goldman Analistler, OPEC’in fiyatlama gücünün öneminin geçmişe göre arttığına dikkat çekti. Morgan Stanley, Çin’in talebinin altındaVarsayımından vazgeçti.

Haziran vadeli Brent petrol yüzde 0,5 artışla 85,32 dolardan işlem görüyor.

haberpasinler.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu