Haber

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, BM Genel Sekreteri Guterres ile Sudan’daki gelişmeleri görüştü

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi, Sudan’da Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile milis Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında çıkan çatışmaları değerlendirdi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Guterres, Sudan’da başlayan olaylar sonrası Sisi’yi aradı.

Sisi, komşu ve kardeş ülkedeki gelişmelerden büyük endişe duyduklarını ifade etti.

Gelişmelerin Sudan’ın istikrarına olumsuz yansımalarının olacağını belirten Sisi, sağduyulu hareket edilmesi gereken bu dönemde tarafların diyalog yolunu benimsemesi ve halkın çıkarlarını ön planda tutması gerektiğini kaydetti.

Guterres, çatışmanın tırmanmasının siviller üzerinde feci etkileri olacağını ve Sudan’daki insani durumu daha da kötüleştireceğini söyledi.

Mısır, Sudan’daki çatışmayı bitirmeye çalışıyor

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Dışişleri Bakanı Samih Shukri’nin Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile yaptığı telefon görüşmesinde Sudan’daki gelişmeler ele alındı.

Görüşmede Shukri, Mısır’ın güney komşusundaki şiddeti durdurmak için çaba sarf ettiğini belirtti.

Avrupa Birliği’nin bu konuda Mısır’a destek olduğunu vurgulayan Borrell, Sudan’daki çatışmaların durdurulması için gelecekte Mısır ile koordinasyon içinde olmak istediklerini belirtti.

Ne oldu?

Sudan’ın başkenti Hartum’da ve çeşitli kentlerde 15 Nisan sabahı ordu ile HDK arasında silahlı çatışma çıktı. Ordu ile HDK arasında son aylarda yaşanan “sözlü çatışma”, iki güç arasında sıcak bir çatışmaya dönüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu