Haber

Japonya Başbakanı Kişida’ya göre füze saldırılarına karşı “karşı saldırı kapasitesi” şarttır.

Japonya Başbakanı Kishida Fumio, ülkesinin “karşı saldırı kapasitesi” kazanmasının, diğer ülkelerden gelen füze saldırılarına karşı koymak için zorunlu olduğunu söyledi.

Çin’in Pasifik’teki artan askeri varlığı ve Kuzey Kore’nin nükleer ve füze programları da dahil olmak üzere bölgesel tehditler nedeniyle Japonya savunma politikasını değiştirdi.

Kişida hükümeti 3 ulusal doktrini güncellediğini duyurdu: “Ulusal Güvenlik Stratejisi, Ulusal Savunma Temelleri ve Uzun Vadeli Savunma Programı”.

Kabinenin yeni stratejiyi onaylamasının ardından, Japonya Başbakanı bir basın toplantısında “ülkesini çevreleyen güvenlik ortamının hızla değiştiğini” söyledi.

Kisida, hükümetin mevcut savunma kapasitelerinin yeterliliğini sorgulayan bir simülasyon gerçekleştirdiğini belirterek, “Anladığım kadarıyla mevcut kapasite yeterli değil.” söz konusu.

“Füze teknolojileri hızla gelişiyor. Aynı anda birden fazla füze fırlatma imkanı var.” İfadeyi kullanan Kişida, durumu “Japonya’yı çevreleyen zorlu bir ortam” olarak nitelendirdi.

“Pes edecek kadar güçlü caydırıcı bir karşı saldırı kapasitesi”

Kishida, Japonya ordusunun “karşı saldırı kapasitesi” kazanmasının ve diğer ülkelerden gelen füze saldırısı tehditlerini püskürtmesinin önemini vurguladı.

Japonya Başbakanı “(Karşı tarafın) saldırı amaçlarını caydıracak kadar güçlü bir caydırıcı karşı saldırı kapasitesini sürdürmek esastır.” dedi.

“Beklenmeyen durumlar ile barış zamanı arasındaki ince çizginin bulanıklaştığını” kaydeden Kishida, Japonya’nın siber savunmasını da güçlendirmesi gerektiğini söyledi.

Stratejinin ayrıntıları

Güncellenen savunma politikalarına göre Çin “en büyük stratejik zorluk” olarak tanımlanırken, Kuzey Kore “eskiden daha ciddi ve yakın bir tehdit” olarak tanımlandı.

Japonya’nın 2. Dünya Savaşı’ndan sonra “en zor ve karmaşık güvenlik durumu” ile karşı karşıya olduğu vurgulanarak, füze savunma kapasitesini artırmasından bahsedildi.

Japonya’nın “füze ​​savunması ile tek başına başa çıkamayacağı, Çin ve Kuzey Kore gibi ülkelerin füze tahkimatlarını büyük ölçüde ikmal ettiği” kaydedildi.

Kapasite marjında, Japonya’nın “asgari bir kendini savunma önlemi olarak düşman topraklarına etkili bir şekilde karşı saldırı yapma yeteneği edinme ihtiyacı” kaydedildi.

Stratejiye göre, acil bir durumda Japonya, saldırıları caydırmak için “başka bir ülkenin topraklarına doğrudan karşı saldırı” olasılığı ile askeri kapasite elde edebilecek.

2023 mali yılından itibaren 5 yıllık savunma bütçesi 43 trilyon yen’e (315 milyar dolar) çıkarılacak ve 2027 prestijiyle yıllık savunma bütçesi gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 2’sine çıkarılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu