Haber

İsrail’in Çin’den İthalatı Rekor Kırdı

KUDÜS, 21 Aralık (Xinhua) — İsrail Merkezi İstatistik Ofisi tarafından Salı günü yayınlanan verilere göre, İsrail’in Çin’den elmas hariç mal ithalatı Ocak ortası ve Kasım aylarında toplam 11,8 milyar ABD dolarını buldu.

Geçen yıl Ocak-Kasım döneminde 9,7 milyar dolar olan ithalat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,6 arttı.

İsrail, 2021’de Çin’den 10,7 milyar dolarlık rekor ithalat yaptı ve bu rakam Ekim 2022’de aşıldı. Ocak-Kasım verileri Ekim rekorunun üzerinde geldi.

Veriler, İsrail’in Ocak ayı ortasında ve Kasım ayı ortasında 8,1 milyar dolarlık mal ithal ettiği ABD’yi geride bırakan Çin’in, İsrail’in en büyük ithalat kaynağı olmaya devam ettiğini de gösterdi.

Büroya göre, İsrail’in Çin’den yaptığı başlıca ithalat kalemleri arasında makine, metal, tekstil, kimya endüstrileri, araç ve uçak bölümleri yer alıyor.

Yılın ilk 11 ayında İsrail’in Çin’e elmas hariç ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,7 artarak 4,2 milyar dolara ulaştı.

Ocak-Kasım döneminde elmas hariç İsrail’in toplam ithalatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19,2 artarak 92,9 milyar dolara, ihracatı ise yüzde 21,7 artarak 56,3 milyar dolara ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu