Haber

ABD basınında dikkat çeken analiz! “Bu anı ancak Türkiye yakalayabilir”

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne 7 Ekim 2023’te başlattığı insanlık dışı saldırılar Orta Doğu İçerideki gerilimi artırdı. Türkiye ise krizin başından bu yana arabulucu ve arabulucu rolüyle bölgenin ana aktörleri arasında yer aldı. Türkiye’nin diplomatik hamleleri ABD merkezli Dışişleri dergisinde yer aldı. Orta DoğuTürkiye’deki gerilime odaklanan dergi, Türkiye’ye dair dikkat çekici analizlere yer verdi.

ABD’li Dışişleri dergisi, İsrail-Hamas geriliminin devam ettiği bu günlerde Türkiye’nin Orta Doğu analizinde öne çıkan yorumlarına yer verdi. Dergi, bölgedeki dengelerin değiştiğini ve Türkiye’nin Ortadoğu’da güvenlik mimarisinin oluşturulmasında kilit rol oynadığını yazdı.

“ABD’NİN ETKİSİ BİTTİ, TÜRKİYE’NİN HAREKETE GEÇMESİ GEREKİYOR”

Dergi, “Ortadoğu’yu Yalnızca Ortadoğu Düzeltebilir” başlıklı analizinde, ABD’nin bölgedeki varlığının giderek sona erdiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Başta Mısır ve Ürdün olmak üzere, savaşın başından bu yana koordinasyon içinde olan Katar, Suudi Arabistan, Türkiye ve BAE’nin, bölgesel güçlerin acilen harekete geçmesi gerekiyor.” ileriye dönük kolektif bir yol belirlemektir.” dedi.

“TÜRKİYE GARANTİ ÜLKESİDİR”

Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşta Türkiye’nin diplomatik çabalarına vurgu yapan analizde, “Türkiye, bölge devletlerinin Filistin’in güvenliğini ve yönetimini koruduğu ve desteklediği çok ülkeli garantör sistemi kavramını gündeme getirdi. ABD ve Avrupa ülkeleri de İsrail’e güvenlik garantileri veriyor.” yorumuna yer verdi.

“TÜRKİYE ‘YENİDEN BAŞLAMA’ ANINI ARAMAK ZORUNDADIR”

Ortadoğu’da uzlaşmanın çok uzak olmadığını dile getiren dergi, bölgede güvenliği artıracak bir “yeniden başlama anı”nın yaşanabileceğini yazdı ve “Bu yeniden başlama anı Türkiye gibi bölgesel güçlerle birlikte değerlendirilmeli.” sözlerini kullandı.

Kaynak: Haberler.com / Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu